İsrail’e ambargo; ticaret tamamen durdurulacak

İsrail’e ambargo; ticaret tamamen durdurulacak

AnkaraBHA

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açklamada İsrail’in Gazze’de yaptığı askeri operasyonlar sonucu binlerce sivilin hayatını kaybettiği, on binlercesinin ise yaralandığı, üstüne yüz binlerce sivile temel ihtiyaçları İsrail ablukası sebebiyle ulaşamadığı belirtilerek, Türkiye’nin İsrail’e ithalat ve ihracatı askıya aldığı açıklandı

Ticaret Bakanlığı’nın resmi X hesabından yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği askeri operasyonla ilgili, ” İsrail’in Filistin’e yönelik uluslararası hukuk ve insan haklarına aykırı saldırıları neticesinde bugüne kadar 15 bini çocuk, 35 binden fazla Filistinli sivil hayatını kaybetmiş, yaklaşık 78 bin Filistin vatandaşı ise yaralanmıştır” ifdelerini kullandı.

Açıklamada  İsrail’in operasyonlarına karşı Türkiye’nin Gazze halkına yardıma koştuğunu belirtilerek,” Türkiye 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana çatışmaların durdurulması, insani kayıp ve fiziki yıkımın engellenmesi, kalıcı ateşkesin sağlanması ve iki devletli çözümün hayata geçirilmesi için en üst düzeyde girişimlerde bulunmuş, diplomasinin tüm araçlarını kullanmıştır” denildi.

Açıkalamada Türkiye’nin  9 Nisan 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, 54 ürün grubunun İsrail’e ihracatını kısıtladığını aktarılırken, “Alınan bu kararda, İsrail Gazze’de derhal ateşkes ilan edene ve yeterli miktarda ve kesintisiz insani yardım akışına izin verinceye kadar kısıtlama tedbirlerinin yürürlükte kalacağı vurgulanmıştır. Buna rağmen, İsrail Hükümetinin saldırgan tutumunu sürdürdüğü, Filistin’deki insani trajedinin kötüleştiği müşahede edilmektedir” denildi.

İsrail’in Gazze’de sivilleri hedef almaya devam etmesi üzerine tedbilerin ikinci aşamaya geçtiği, ve artk  İsrail’le ilgili ihracat ve ithalat işlemleri tüm ürünleri kapsayacak şekilde durduruluğu duyuruldu. İsrail Hükümetinin Gazze’ye kesintisiz ve yeterli miktarda insani yardım akışına izin verinceye kadar Türkiye ile ticaret yapamayacağı aktarıldı.

Bu itibarla, devlet düzeyinde alınan tedbirlerin ikinci aşamasına geçilmiş, İsrail’le ilgili ihracat ve ithalat işlemleri tüm ürünleri kapsayacak şekilde durdurulmuştur. İsrail Hükümeti Gazze’ye kesintisiz ve yeterli miktarda insani yardım akışına izin verinceye kadar Türkiye söz konusu yeni tedbirleri kesin ve kararlı bir şekilde uygulayacaktır. Öte yandan, işgal altında yaşamak zorunda kalan Filistinli kardeşlerimizin bu kısıtlamalardan etkilenmemesi için Ticaret Bakanlığımız ile Filistin Milli Ekonomi Bakanlığı arasında gerekli çalışmalar koordine edilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti devleti bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da Filistinli kardeşlerimizin haklı davasını desteklemeye devam edecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Ülkemizin İsrail ile Ticaret Konusunda Almış Olduğu Kararlara İlişkin Basın Açıklaması

(02.05.2024) pic.twitter.com/HwhMscfftZ

— T.C. Ticaret Bakanlığı (@ticaret) May 2, 2024

 

Hakkında

Check Also

Nükleer silah harcamaları geçen yıl 91.4 milyar dolara ulaştı

Nükleer silah harcamaları geçen yıl 91.4 milyar dolara ulaştı Burhan Canbaz – BHA Küresel sivil …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir