Polis Taksim Meydanı’nda önlem aldı

Polis Taksim Meydanı’nda önlem aldı

İstanbul polisi, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü’nde toplantı ve mitinge izin verilmeyen Taksim Meydanı’nda yoğun güvenlik önlemleri aldı.

İstanbul Valiliği tarafından 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için tahsis edilen Saraçhane parkı ile Taksim Meydanı’na giden yolu ayıran Bozdoğan Kemeri’nin önünde pek çok  kalkanlı Çevik Kuvvet Polisi yer alırken kemerin üzerinde yer alan uzun namlulu Özel Harekat Polisleri dikkat çekti.

Taksim Meyda’nı ve çevresinde geniş ölçekli güvenlik tedbirleri alan polis Taksim Cumhuriyet Anıtı ve Taksim Meydanı’na çıkan sokakları demir bariyerlerle kapattı.

Ayrıca meydan girişierine kontrol noktaları koyan polis, sivil vatandaşların meydana giriş çıkışına izin vermedi.

Meydan civarında çok sayıda polisin sokaklarda devriye gezmesi dikkat çekerken, Taksim Meydanı’na yalnızca esanf ve turistin girmesine izin verildi.

1 Mayıs nasıl ortaya çıktı?

İlk olarak, 1 Mayıs 1886’da ABD’nin Chicago kentinde gerçekleşen olaylar, işçilerin günlük çalışma saatlerinin 8 saate indirilmesini talep etmesiyle patlak verdi. Ancak polis müdahalesiyle çatışmalar yaşandı ve birçok işçi hayatını kaybetti. Bu olaylar, işçi sınıfının hakları için mücadele etme ve birlik olma ruhunu canlandırdı ve sonrasında 1 Mayıs, işçi sınıfının uluslararası dayanışma günü olarak kabul edildi.

 

 

 

Hakkında

Check Also

Nükleer silah harcamaları geçen yıl 91.4 milyar dolara ulaştı

Nükleer silah harcamaları geçen yıl 91.4 milyar dolara ulaştı Burhan Canbaz – BHA Küresel sivil …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir