Orta sınıf aileler yoksulluk riski altında 

Orta sınıf aileler yoksulluk riski altında

İsviçreli ailelerin harcayabilecekleri para giderek daha da azalıyor. Ücretler durgunlaşırken maliyetler artıyor. Pro Familia İsviçre Direktörü Phillippe Gnaegi, “Uzun süredir günlük yaşamlarını ayarlamak zorunda kalanlar sadece düşük gelirliler değil, aynı zamanda orta sınıf” açıklamasında bulundu. Kendisi tarafından yönetilen bir araştırma bu sonuçları destekliyor.

Ankete katılanların yarısından fazlası gelirlerinin geçinmeye yetmediğini ya da çok az yettiğini belirttiler. Neredeyse üçte biri için tasarruf yapmak bir sorun değil. Beklenmedik bir şekilde örneğin dişçi masrafının çıkması durumunda, faturayı ödemek ise zorlaştığı gibi imkansızlaşıyor. Böylece borç batağına ilk adım oluyor.

Aileler özellikle yüksek fiyatlar, enflasyon ve artan sağlık sigortası primlerinden endişe duyuyor. Buna karşılık, iklim değişikliği, çevrenin korunması ve enerji arzı konuları arka planda kaldı.

Aileler daha fazla çocuk sahibi olmaktan vazgeçiyor

Bu maddi darboğazları aşmak için ailelerin neredeyse yarısı ek iş yapmayı veya daha fazla çalışmayı düşünüyor. Aileler tatilleri, restoran ziyaretlerini ve sinema ve müze gibi boş zaman aktivitelerini azaltıyorlar, ya da birinci veya ikinci bir çocuk sahibi olmaktan bile vazgeçiyorlar. Katılımcıların yüzde 15’i daha fazla çocuk sahibi olmamanın ana nedeni olarak maliyetleri gösteriyor. Yüzde 26’sı için ise maliyet, birkaç nedenden en az biri.

Bu anlamda, daha fazla mali kaynak çoğu katılımcı için – özellikle de tek ebeveynli ve tek gelirli haneler için aile – hayatını iyileştirecektir. Daha fazla boş zaman, daha az stres, daha az çalışma saati, çocuklar için daha fazla zaman ve eşleriyle daha iyi bir ilişki cevapların çok önünde yer almaktadır.

beserviscom

Hakkında

Check Also

TOBB: Nisanda 1849 şirket kapandı

TOBB: Nisanda 1849 şirket kapandı 2024’ün ilk 4 ayında, 2023’ün ilk 4 ayına göre kurulan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir