İşsizlik aralık ayında geriledi, istihdam arttı

 İşsizlik aralık ayında geriledi, istihdam arttı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarına göre, 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 12 bin kişi azalarak 3 milyon 98 bin kişiye geriledi. Bu durum, işsizlik oranının yüzde 8,8’e düşmesini sağladı. Ancak, cinsiyet bazında incelendiğinde, erkeklerde işsizlik oranı yüzde 7,1 iken kadınlarda yüzde 12,0 olarak tahmin edildi.

İstihdam oranı ise yüzde 48,8 olarak kaydedildi. Erkeklerde bu oran yüzde 66,1 iken kadınlarda yüzde 31,9 olarak gerçekleşti. İşgücüne katılma oranı da yüzde 53,5 olarak gerçekleşti. Erkeklerde bu oran yüzde 71,1 iken kadınlarda yüzde 36,3 oldu.

Genç nüfusta işsizlik oranı ise yüzde 15,5 olarak kaydedildi. 15-24 yaş grubunda işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,8 puan azalarak yüzde 15,5’e geriledi. Bu yaş grubundaki erkeklerde işsizlik oranı yüzde 11,5 iken kadınlarda yüzde e22,8 olarak tahmin edildi.

Mevsim etkisinden arındırılmış haftalık ortalama fiili çalışma süresi 43,7 saat olarak gerçekleşti. Ancak, atıl işgücü oranı yüzde 24,7 olarak belirlendi. Zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerin bütünleşik oranı yüzde 16,4 iken işsiz ve potansiyel işgücünün bütünleşik oranı yüzde 17,9 olarak tahmin edildi.

Hakkında

Check Also

Başkan Çakır: Şikayetlere yetişemiyoruz

Başkan Çakır: Şikayetlere yetişemiyor Rize/Alihan TELATAR – BHA   Başkan Neşet Çakır, Pazar Belediyesi’ndeki sorunları, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir