Eskişehir’de Nohut Üretimine Destek Projesi Başarıyla Devam Ediyor

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteklediği “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” (TAKEP) kapsamında, Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından “Eskişehir’de Nohut Üretmezsek Olmaz Projesi”ne devam ediliyor. Alpu ilçesinde düzenlenen tohum teslim töreniyle, Azkan cinsi nohut tohumları %50 hibe desteği ile çiftçilere dağıtıldı.

Törene, İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, yerel yöneticiler, mahalle muhtarları ve projeden yararlanan çiftçiler katıldı. Proje, nadasa ayrılan arazilerin tarıma kazandırılması ve tarım arazilerinin etkin kullanımını teşvik etmek amacıyla hayata geçirildi. Bu kapsamda, Alpu’da 49 çiftçiye 1000 dekar arazi için %50 hibeli 10.000 kg nohut tohumu sağlandı.

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün koordinasyonunda, çiftçilerin talepleri doğrultusunda hazırlanan projede, 10.300 dekar alana 103.000 kg Azkan nohut tohumu %50 hibe ile teslim edilecek. TAKEP’in bir parçası olarak, kuraklığa dayanıklı yerli nohut çeşidi Azkan’ın kullanımı, Eskişehir’de yaygınlaştırılacak. 2023 yılında, bölgedeki 451 çiftçiye 58.800 kg tohum desteği sağlanarak, nohut üretiminin artırılması hedefleniyor. Bu girişimler, sürdürülebilir tarım ve yerel üretimi güçlendirmeyi amaçlamaktadır.

Hakkında

Check Also

İran savunma bakanı açıkladı; İsrail’e destek verenlere saldıracağız

İran savunma bakanı açıkladı; İsrail’e destek verenlere saldıracağız İran Savunma Bakanı Muhammed Rıza Aştiyani, İran …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir