Erzincan’da kayıp 9 işçi aranıyor; 4 gözaltı

İliç ilçesinde Anagold Madencilik şirketine ait maden sahasında Salı günü saat 14.28’de toprak kayması meydana geldi. Yaklaşık 10 milyon metreküp toprak, saniyede 10 metre hızla 800 metrelik bir alana yayıldı. Heyelanda ilk tespitlere göre 9 işçi toprak altında kaldı.

Toprak kayması ile ilgili başlatılan soruşturmada maden sahası sorumlularının da aralarında olduğu 4 görevli gözaltına alındı. Şüphelilerin maden sahası sorumlu mühendisleri ve yöneticileri odluğu belirtildi.

9 İŞÇİ ARANIYOR

Öte yandan Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Okay Memiş, Erzincan’ın İliç ilçesindeki toprak kayması ile ilgili kaybolan 9 işçiye ulaşmak için tüm imkanların seferber edildiğini, arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü açıkladı.

‘SİYANÜRLÜ TOPRAK FIRAT’A AKTI’ İDDİASINA AÇIKLAMA

Bu arada Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, “Erzincan’da bir altın madeninin alanında meydana gelen toprak kayması sonucu siyanürlü toprak Fırat Nehri’ne aktı” iddiasının doğru olmadığını açıkladı.

Açıklamada “Toprak kaymasının ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ekiplerince toprağın Fırat Nehri’ne ulaşmasının engellenmesi amacıyla Sabırlı Deresi’nin Fırat Nehri’ne ulaştığı menfezin kapaklarının kapatıldı.

“Sosyal medyada paylaşılan bazı görüntülerle ilgili, ‘Erzincan’da bir altın madeninin alanında meydana gelen toprak kayması sonucu siyanürlü toprak Fırat Nehri’ne aktı’ iddiası doğru değildir. İddiaya konu görüntüler, Fırat Nehri ya da herhangi bir baraja değil, Erzincan’ın İliç ilçesinde bulunan altın madeninin atık havuzuna aittir.”

Toprak kaymasının ardından nehre herhangi bir malzemenin ulaşması veya karışmasının söz konusu olmadığı belirtilen açıklamada, “Bölgede meydana gelen toprak kaymasının, maden alanındaki atık havuzu ile herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır.”

Hakkında

Check Also

2024 yılı ilk 3 ayında Gümrüklerde Rekor Yakalama

2024 yılı ilk 3 ayında Gümrüklerde Rekor Yakalama BHA Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza Ekipleri Yasadışı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir