Erdoğan: Bu yaz Irak sınırlarıyla ilgili meseleyi çözüme kavuşturacağız

Erdoğan: Bu yaz Irak sınırlarıyla ilgili meseleyi çözüme kavuşturacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak sınırlarının güven altına alacak çemberin tamamlanmak üzere olduğuna değinerek ” İnşallah bu yazın Irak sınırlarımızla ilgili meseleyi kalıcı olarak çözüme kavuşturmuş olacağız. Bölgedeki herkesi, kendilerine de açıkça söylediğimiz güvenlik stratejimize saygılı olmaya davet ediyoruz. Aksi takdirde ortaya çıkacak gerilimlerin sebebi kendileri olacaktır. Türkiye’yi, güney sınırları boyunca kuracağı bir teröristanla dize getireceğini düşünenlere yeni kâbuslar yaşatacak hazırlıklarımız var” dedi.

“SİHA teknolojisinde dünyada ilk üçteyiz”

KAAN sayesinde savunma sanayisinde büyük adımların atıldığını ve dünyada epeyce konuşulduğuna değinen Erdoğan ” Savunma sanayiinde geldiğimiz yer ADF’de de muhataplarımızın gündemindeydi. Savunma sanayii ihracatında dünyadaki yerimize baktığımızda SİHA teknolojisinde düyada ilk üçte, SİHA ihracatında ise zirvede yer alıyoruz.  Bugüne kadar 50 ülke ile 770 adet insansız hava aracı için sözleşme imzaladık. Sadece geçtiğimiz yılın İHA ihracat tutarı, 1,8 milyar dolardır. 2024 yılının ilk iki ayında savunma ve havacılık sektöründe 633 milyon dolarlık ihracat rakamıyla yeni bir rekor kırdık” şeklinde konuştu.

31 Mart bir demokrasi şöleni olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan 50 ilde vatandaşlarla buluşacaklarını belirterek ” Yargı ile birlikte seçimin güven içinde sonuçlanması bizim görevimizdir. Her seçim gibi 31 Mart’ın da bir demokrasi şöleni havasında geçmesini sağlamakta kararlıyız” açıklamasında bulundu.

Erdoğan konuşmasında, deprem bölgesinde 46 bin konut ve köy evini hap sahiplerine teslim edildiğini; yıl sonuna kadar 200 bin konutu ve köy evini hak sahiplerine teslim edeceklerini aktardı.

Türkiye Filistin’e yardımlarını sürdürecek

Erdoğan şunları kaydetti:

“Türkiye olarak diplomatik girişimlerimizle, insanı yardımlarımızla Gazzeli kardeşlerimize yardım etmeye çalışıyoruz. Türkiye Filistin için elinden geleni yapmaktadır ve yapmaya da devam edecektir. Bu vahşete engel olması gerekenlerin nasıl felç edildiğini anlatmaya gerek bile yok. Gazze’de temeli atılacak ilk Yahudi yerleşim binası, tek başına bu vahşetin sebebinin başka hiçbir şey değil, sadece hırsızlık, ahlaksızlık, onursuzluk olduğunu göstermeye yetecektir. Bugün Filistinliler için reva gördükleri cinayet ve hırsızlık eylemleri yarın kendilerine uygulandığında bu ülkelerin ve halklarının kimseden yardım isteyecek yüzleri kalmayacaktır”

 

Hakkında

Check Also

Başkan Çakır: Şikayetlere yetişemiyoruz

Başkan Çakır: Şikayetlere yetişemiyor Rize/Alihan TELATAR – BHA   Başkan Neşet Çakır, Pazar Belediyesi’ndeki sorunları, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir