Enerji Bakanlığı’ndan deprem bölgesine 17,5 milyar lira destek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve “asrın felaketi” olarak nitelendirilen depremin ardından depremzedelerin hayatlarını normale döndürebilmek için toplamda 17,5 milyar liralık destek sağlandığını duyurdu. 

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

“Deprem sonrasında bölgeye yönlendirilen 9 bin 798 madenci, 19 bin 906 personel ve 3 bin 763 araç  arama kurtarma çalışmalarına katıldı. Operasyonlarda enkaz altından 324 kişinin sağ kurtarıldı. Doğal gaz iletim hatlarında meydana gelen hasarlar dört gün içinde uzman ekipler tarafından tamir edildi. Bölgeye LNG ve CNG ile doğal gaz arzı sağlandı. Ayrıca, depremin neden olduğu elektrik iletim hatlarındaki kesintiler TEİAŞ ekipleri tarafından 2 hafta içinde giderildi. Bakanlık tarafından kurulan yemek dağıtım merkezlerinde günlük 10 binden fazla kişiye üç öğün sıcak yemek servisi yapıldı.

Depremzedelerin barınma ihtiyaçlarına yönelik konteyner, çadır kentler ve iki yolcu gemisi aracılığıyla geçici konaklama imkanları sağlandı. 6 Şubat öncesine ait yaklaşık 1 milyar liralık elektrik ve doğal gaz borçları silindi. Bakanlık, depremden etkilenen şehirlerin yeniden inşasında enerji altyapısını kurmak için çalışmalarını sürdürüyor”

 

Hakkında

Check Also

İran savunma bakanı açıkladı; İsrail’e destek verenlere saldıracağız

İran savunma bakanı açıkladı; İsrail’e destek verenlere saldıracağız İran Savunma Bakanı Muhammed Rıza Aştiyani, İran …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir