“Demiryolu altyapısı elverdiği sürece…”

“Demiryolu altyapısı elverdiği sürece…”

BHA-AZERBAYCAN

 

Azerbaycan’da hızlı trenlerin hızının yavaşlığından bahseden ulaşım konularında uzman Elmaddin Muradlı, Yenicag.az’a yaptığı açıklamada bu düşüncelerini dile getirdi.

 

Ona göre trenin hız limiti demiryolu altyapısının elverdiği ölçüde belirleniyor:

 

“Hızlı tren ile hızlı tren aslında ayrı kavramlardır. Azerbaycan’da hızlı trenler kullanılsa da ülkemizde henüz hızlı tren bulunmuyor. Trenin hız limiti demiryolu altyapısının izin verdiği ölçüde alınıyor.

 

Bugün Azerbaycan’da üretilen demiryolu hatlarının büyük bir kısmı yirmi-kırk yıldır sürekli çalışan hatlardır. Şu anda çok ciddi bir şekilde onarılmaları gerekiyor. Hatlarda yüksek hızda araç kullanmak çok tehlikeli olabilir. Demiryolu hatlarının çoğu öyle bölgelerden geçiyor ki, o yönlerde hızlı hareket etmek mümkün değil. Yerleşim yerlerinin yakınından geçen bu hatlarda yüksek hız ciddi sonuçlar doğurabilmektedir.

 

Bugün demiryolunda yapılan reformlar hatların onarımı ile ilgilidir. Trenin hızının birçok yönde 140 km/saat’e kadar çıktığını gözlemlesek de, tren hattından geçen yerleşim yerleri, büyükbaş hayvanlar ve insanlar da dikkate alındığında bu hızın diğer bölgelerde 50-60 km/saat’e kadar düştüğüne tanık oluyoruz. . Tren hatlarının sökülüp sıfırdan yapılması çok para gerektirdiğinden hız mevcut şartlara göre seçilmektedir.

İsmayıl Bakuvi

www.yenicag.az

Hakkında

Check Also

Başkan Çakır: Şikayetlere yetişemiyoruz

Başkan Çakır: Şikayetlere yetişemiyor Rize/Alihan TELATAR – BHA   Başkan Neşet Çakır, Pazar Belediyesi’ndeki sorunları, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir