Avrupa’nın kalbinde tezekli protesto

Avrupa’nın kalbinde tezekli protesto

Avrupalı çiftçiler Belçika`daki çeşitli çiftçi birliklerinin çağrısıyla bir araya gelerek Brüksel`deki Avrupa Birliği’nin (AB) Komisyonu, AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu binaları yakınında bir araya geldi.

Yüzlerce çiftiçinin tarım araçlarıyla katıldığı protestolarda, AB’nin Arjantin, Brezilya, Paraguay ve Uruguay`ın üyeleri olduğu MERCOSUR ile yürüttüğü serbest ticaret anlaşması müzakerelerine son verilmesini talep eden Avrupalı çiftçiler, ürünlerinin piyasa spekülasyonlarından korunması çağrısında bulundu.

Protestolarda çiftçiler sis bombası, torpil ve hava fişekler kullanılırken, çiftçiler AB kurumlarına ve barikat önündeki polislerin üzerine yüzlerce yumurta fırlattı. Çiftçiler, polislerin üzerine sıvı hayvan gübresi sıktı.

 

Gösteriler bölgeye yakın Maalbeek metro istasyonuna kadar sıçradı. Protestocu çiftçiler metrononun girişine döktükleri saman balyalarını ateşe verdi. Polis göstericilerin üzerine gaz ve tazyikli su sıkarak müdahale etti.

 

Hakkında

Check Also

Başkan Çakır: Şikayetlere yetişemiyoruz

Başkan Çakır: Şikayetlere yetişemiyor Rize/Alihan TELATAR – BHA   Başkan Neşet Çakır, Pazar Belediyesi’ndeki sorunları, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir