92 mağra ve sığınak imha edildi

92 mağra ve sığınak imha edildi

Ankara-BHA

İçişleri bakanı Ali Yerlikaya sosyal medya platformu X üzerinden Bozdoğan-37 operasyonuna ilişkin açıkalmalarda bulundu.

Bakan Yerlikaya,”PKK’nın 11 ilde bahar aylarında kırsalda eylem yapmak amacıyla mağara ve sığınaklara saklanılan çeşitli silah, mühimmat ve patlayıcıların yok edilmesine yönelik düzenlenen “BOZDOĞAN-37″ operasyonlarında 92 mağara, sığınak ve barınma alanı imha edildi” dedi.

1️⃣1️⃣ ilde Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) mensubu teröristlerin bahar aylarında kırsalda eylem yapmak amacıyla mağara ve sığınaklara sakladıkları çeşitli silah, mühimmat ve patlayıcıların yok edilmesine yönelik düzenlenen “BOZDOĞAN-37″ operasyonlarında 9️⃣2️⃣ mağara, sığınak ve barınma… pic.twitter.com/TgXEIRedXC

— Ali Yerlikaya (@AliYerlikaya) May 10, 2024

Operasyonda ATAK ve J-SİHA’lar kullanıldı

Jandarma Genel Komutanlığı Terörle Mücadele Daire Başkanlığı ve İstihbarat Başkanlığı koordinesinde; Jandarma Özel Harekat (JÖH), Komando ve Güvenlik Korucularından oluşan 481 Tim, 6 Bin 195 Jandarma personeli ve J-SİHA ile ATAK helikopterlerinin desteğiyle Şırnak, Muş, Siirt, Hatay, Tunceli, Bingöl, Mardin, Bitlis, Diyarbakır, Van ve Hakkari İl Jandarma Komutanlıklarınca “BOZDOĞAN-37” operasyonları gerçekleştirildi.

Cephaleik ele geçirilidî

Operasyonlar sırasında, 495 kilogram patlayıcı madde, 100 adet el yapımı patlayıcı (EYP) ve düzenek, 1.660 adet kapsüle duyarlı patlayıcı, 3.126 adet çeşitli çapta ve ebatta mühimmat, 54 adet havan mühimmatı, 26 adet RPG-7 roketatar mühimmatı ve sevk fişeği ile 2 adet kara mayını ve 9 adet el bombası ele geçirildiği aktarıldı.

Şırnak Merkez, Gabar, Cudi/Tuşimiya, Silopi, Beytüşşebap, Muş Merkez, Varto, Eruh, Hassa, Nazımiye, Hozat, Pülümür, Genç, Nusaybin, Tatvan, Lice, Başkale, Hizan, Çukurca ve Yüksekova kırsalında gerçekleştirilen operasyonlar sonucunda;

– 100 adet EYP ve düzeneği,
– 495 kg patlayıcı madde,
– 1.660 adet kapsüle duyarlı patlayıcı,
– 54 adet havan mühimmatı,
– RPG-7 roketatar,
– Makineli tüfek,
– 26 adet RPG-7 roketatar mühimmatı ve sevk fişeği,
– 2 adet kara mayını,
– 2 adet anti-tank mühimmatı,
– 3 adet bombaatar mühimmatı,
– RPG-7 anti-personel mühimmatı,
– 82 adet AK-47 Piyade Tüfeği,
– 2 adet uzun namlulu tüfek,
– 9 adet el bombası,
– 82 adet elektronik ve mekanik fünye,
– 3.126 adet çeşitli çapta ve ebatta mühimmat,
– 12 adet av tüfeği,
– 47 metre infilaklı fitil,
– 740 metre elektrik kablosu, (EYP yapımından kullanılmak üzere)
– 2 adet termal gece dürbünü,
– 89 adet şarjör,
– 8 adet el dürbünü,
– 40 adet telsiz,
– 111 adet tüp,
– 17 adet akü,
– Lazer noktalama cihazı,
– Termal kamera,
– Fotokapan tespit cihazı,
– Keskin nişancı dürbünü,
– Silah üstü dürbünü ve
– 71 adet pil bloğu ile çok sayıda örgütsel doküman, mutfak, sağlık ve yaşam malzemeleri ele geçirildiği duyuruldu.

Bakan Yerlikaya, operasyonlara katılan personeli, “Operasyonları gerçekleştiren Kahraman Jandarmamızı tebrik ediyorum. Allah ayaklarına taş değdirmesin. Milletimizin duası sizinle” diyerek kutladı.

beserviscom

Hakkında

Check Also

Cumhurbaşkanı Erdğan’dan İstanbul’un Fethi mesajı

Cumhurbaşkanı Erdğan’dan İstanbul’un Fethi mesajı Ankara-BHA İletişim Başkanlığı, sosyal medya hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 29 Mayıs …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir